32778888 -051

چند دلیل برای یادگیری و آموزش خیاطی

آموزش-خیاطی

بسیاری از دختران و زنان، آموزش خیاطی و دوخت را در سنین پایین ياد مي گيرند. در گذشته خياطي یکی از مهارت های اساسی و ضروری یک دختر، در زمان رسیدن به سن ازدواج بود. اما این به اين معنا نيست که فقط دخترها دوخت و خياطي را یاد بگیرند تا لباس های زیبا بدوزند. خیاط ‌هاي مرد نيز در كشور هستند، البته آموزش خياطی براي آنها از مهارت های ضروری و اساسي نیست، بلکه آنها دوخت و دوز را ياد مي گيرند تا شغل خياطي براي اهداف تجاری و درآمد انتخاب کنند. برعکس، دختران كه این مهارت را برای نیازهای خانگی یاد می‌ گرفتند.

به هر حال جامعه همیشه در حال تغییر است و ما می ‌توانیم زنان زیادی را ببینیم که کارآفرین شده ‌اند و مهارت خياطي خودشان را به مهارت حرفه ‌ای تبدیل كرده‌ اند.

در اين محتوا در مورد مزایای یادگیری مهارت های خياطی و آموزش خياطی هم برای اهداف حرفه ‌ای و هم برای رفاه فردی، فرصت ‌های کسب درآمد از شغل خیاطی تا تبدیل شدن به یک وبلاگ ‌نویس مد یا باز کردن پرتال تجارت الکترونیکی صحبت شده است.

آموزش-بهترین-متد-الگو-در-خیاطی-1536x1024

1-    آموزش در آموزشگاه خیاطی پیشکسوتان برايتان مفيد خواهد بود

باور کنید یا نه، آموزش خياطی می ‌تواند برای سلامت روان شگفت انگیز باشد. به عنوان یک طراح مد، با تجربه بیش از پانزده سال در حرفه خیاطی و لباس دوزی، می توانم بگویم که خياطي احساس خوشایندی در شما ایجاد مي ‌کند.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط BBC، خلاقیت و نوآوري به فرد کمک می ‌کند تا با زندگی مدرن هماهنگ شود و احساسات و اضطراب خودش را کنترل کند. آموزش خياطي و دوخت لباس یکی از این خلاقیت‌ ها است. شغل خياطي می‌ تواند به عنوان ابزاری برای جلوگیری از استرس عمل کند.

خلاقیت،‌ فضای ذهن و تفكر ما را وسيع مي كند. خلاقیت باعث مي شود تا با مشکلات زندگی‌ كنار بيايم و با راه حل جديدي با آنها روبه رو شويم. انجام كار با چرخ خیاطی و آموزش خياطي، سطح استرس را بدون توجه به سطح مهارت در آن کاهش می‌ دهد.

2-نوآوری و اعتماد به نفس در آموزش خياطی

آموزش خياطي اعتماد به نفس را افزایش می ‌دهد. خياطي وسیله ‌ای برای ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس، برای رویارویی با چالش ‌های زندگي است.

چند سال پیش مطلبي در مورد خريد چرخ خیاطی توسط دكتري شنيدم و متعجب شدم. وي هر روز پس از بازگشت به خانه با چرخ خیاطی فانتزی Usha Allure کار می ‌کرد تا استرس و اضطرابش را كم كند و سطح اعتماد به نفسش را افزایش دهد. پزشکان، مهندسان و دانشمندان فراواني از خیاطی به عنوان ابزاری برای تغذیه ذهن استفاده می‌ کنند. طبق نظرسنجی ‌ها، آموزش خیاطی خلاقیت ذهن را افزایش می‌ دهد و احساسات منفی را تعديل می‌ كند.

3-    شغل و آموزش خياطی

خیاطی يكي از مشاغل با درآمد خوب است. البته درآمد در شغل خیاطی در مهارت های بسیار ابتدایی با درآمدهاي طراحان لباس های مد و برند کاملاً تخصصي، يكسان نیست. دوخت لباس هاي دیزاینر و طراحان لباس با بوتیک های شخصی درآمد فوق‌العاده بالايي دارند.

 

با آموزش خياطي استرس تان را كاهش دهيد.

4-   با طراحان مد معروف و برند ها به عنوان خیاط یا طراح کار کنید و در آموزش خياطي ماهر شويد.

 با طرحان مد معروف و برند ها نه تنها خياطي را به صورت حرفه‌اي یاد می ‌گیرید، بلکه فرصت ‌های منحصر به فردی به عنوان خیاط یا طراح پس ازاتمام دوره‌ تان بدست می آورید.

دانش آموختگانی که مهارت های بسیار خوبی در طراحی لباس کسب می کنند، می توانند خياطي و طراحي خودشان را ايجاد كنند. بهترین بخش شغل خياطي این است که این کار، خانگی است. همه خیاطان و طراحان در خانه می ‌توانند كار كنند. از طريق رسانه ‌هاي مجازي، لباس‌ ها را به نمايش بگذارند و بفروشند.

5-   در آموزشگاه خیاطی یا طراحی لباس معلم باشید

شما می توانید در هر آموزشگاه خیاطی كار كنيد. آموزشگاه هاي خياطي متعددي وجود دارد كه در آن پس از اتمام دوره‌‌هاي آموزشي مي‌ توانيد آموزش خياطي بدهيد. شما می توانید یک مربی کلاس درس باشید.

کلاس های آنلاین خياطي پس از شیوع کووید-19 بسیار محبوب شده ‌اند. در صورتی که به دنبال کار در خانه هستید، معلم آنلاین بودن گزینه بسیار عالی است. می توانید با چند ساعت کار در هفته در خانه، چند هزار دلار در ماه به دست آورید. در حال حاضر بسیاری از زنان در کشورها فرصت بیرون رفتن و کار کردن در خارج از منزل را ندارند. معلم آنلاین بودن یک گزینه مناسب برای اين زنان است.

6-   آموزشگاه خیاطی برند خودتان را باز کنید

اجازه دهيد داستان آناندی از روستای ساتلاپور مادیا پرادش از ايالات هند را برایتان تعریف کنم. وي پس از مشکل مالی جدی از تحصیل در مدرسه انصراف داد، سپس به یک کارآفرین پر افتخار تبدیل شد. شوهر عندی به عنوان کارگر ساختمان در ساخت و سازها کار می کرد. آنها تأمین غذا و آموزش اولیه سه فرزند شان را بر عهده داشتند. پس از دست دادن شغل شوهرش، آنها كاملا بی پول شدند.

آناندی خیاطی را قبل از ازدواج در یکی از مدرسه های Usha Silai در روستای مجاور آموخته بود. او چرخ خیاطی را از خانه‌ي والدین خودش آورد و كار خودش را به عنوان یک خیاط شروع کرد. او شروع به كسب درآمد هشتصد تا نهصد روپیه در روز کرد و به زودی مدرسه خیاطی خودش را راه اندازی کرد.

درآمد خیاطی چقدر است ؟

آناندی، در روستای خودش و روستا های مجاور سي و پنج زن را آموزش داد. در بين این سي و پنج زن، پنج نفر از آنها مدرسه Usha Silai خودشان را افتتاح کردند. یکی از آنها دختر خود آناندی است که پس از ازدواج مدرسه خودش را افتتاح کرد. به این ترتیب مجموعه ای از آموزشگاه های خیاطی تاسيس شده است. در حال حاضر اين آموزشگاه ها موجب کارآفریني و اشتغال در بین جوانان و زنان شده است.

این داستان نه تنها داستان موفقیت یک روستا در مدهیا پرادش است، بلکه شروع داستان موفقیت زنان در سراسر بيست و نه ایالت و قلمرو در هندوستان است. مدارس Usha Silai تقریباً یک میلیون زن را آموزش داده اند و هنوز هم در حال آموزش خياطي هستند. اين آموزشگاه ‌ها عزت نفس زنان به حاشیه رانده شده، هند را بالا برده اند و آنها را از فقر رها کرده اند. اين آموزشگاه ها پرتو جدیدی از امید را براي آنها به همراه آورده است. آناندی اکنون یک زن سرفراز است که زندگي و رفاه خوبي در روستاي خودش دارد.

آینده خیاطی چگونه خواهد بود

تاسيس آموزشگاه خياطي و آموزش خياطي

به نظر مي رسد تاسيس آموزشگاه خياطي روش قدیمی برای توانمندسازی زنان باشد. اما این كار در حال حاضر در طبقه متوسط شهری رایج و به نفع جامعه است. طبق مطالعات در شهرهای هند، تنها پانزده تا بيست درصد زنان بالغ از نظر اقتصادی مستقل هستند. بقیه زنان هنوز به شوهر یا والدین خودشان وابسته هستند. برای رشد جامعه، رفاه جامعه، رشد وضعیت اجتماعی- اقتصادی کشور، همه زنان نیاز به استقلال اقتصادی دارند. همان طور که در دیالوگ معروف فیلم بالیوود پدمن مي گويد « مادر قوی، خواهر قوی، منجر به کشور قوی مي شود ».

بیایید برای آناندی و همه آن زنان حاشیه نشین هند که بر خلاف همه محدوديت ها به سوی آزادی اقتصادی پيش قدم شدند، لحظه ای احساس غرور کنیم.

7-  تجارت الکترونیکی خودتان را راه اندازی کنید

در حال حاضر رسانه‌ هاي مجازي در تبليغ و فروش محصولات مختلف كمك بسيار شاياني مي كنند. از اين ابزار مي توانيد برای تبلیغ آموزشگاه خياطي و فروش لباس هاي دوخته شده‌ خودتان بهره ببريد. دانشجویان و دانش آموختگان زیادی وجود دارد که لباس مجلسی می دوزند و در صفحه مجازي ‌شان می فروشند. نه تنها اين كار پتانسیلی برای راه اندازی یک کسب و کار است، بلكه در ايجاد شغل و درآمدزایی جایگاه ویژه ای دارد.

شغلي با آينده روشن

در تجارت الکترونیکی و آنلاین شما به خودتان وابسته خواهید شد. اگر علاقه مند به انجام اين كار و تاسيس آموزشگاه خودتان هستید، آموزشگاه خیاطی پیشکسوتان تلاشش را برای رسیدن شما به اين كار خواهد كرد.

صنعت مد هميشه در اوج خودش قرار دارد و بنابراين آينده شغل خياطي روشن است. اگرچه کووید 19 در سال 2020 ضربه بدی به اين صنعت زده است، اما میل بی پایان انسان برای خوب، بهتر و بهترین به نظر رسیدن، باعث مي شود تا دنیای مد و هنر آرایش، به رشد خودش ادامه دهد.

فرهنگ غني ايران با اقوام متعددش داراي انواع دوخت ( سوزن دوزي، پته دوزي، سوزن دوزي رشتي و غيره ) و لباس هاي خاص و بي نظير محلي در هر منطقه است. صنعت پارچه و خياطي در ايران قدمت كهني دارد. در موزه هاي مهم دنيا پارچه و لباس هايي از دوره هاي مختلف ايران به نمايش گذاشته شده است. به كارگيري از ذوق و هنر ميراث گذشتگان و طراحي آنها به صورت مدرن، مي تواند ايده‌ي براي خياطان و طراحان جوان باشد.

بنابراين حالا زمان مناسبی است که به پيش قدم شويم و به رویاهای خودمان بال دهیم. آموزشگاه خياطي خودمان را تاسيس كنيم. البته پسرها نبایستي ناامید و سرخورده بشوند، چون كه در اين صنعت نيز آنها جايگاه خودشان را دارند.